گروه صنعتی پارسه سازه

ساخت ، نصب و اجرای سوله ، اسکلت فلزی و فنداسیون

تولید سوله

 سوله  سوله سبک
انواع سازه های فلزی اسکلت فلزی برج ها و ساختمان های عظیم
ساخت انواع پل فولادی طراحی و ساخت انواع پل عابر پیاده
طراحی و ساخت اسکلت فلزی پیچ و مهره ایساخت کلیه قطعات و تجهیزات فولادی کارخانجات سیمان
ساخت انواع مخازن تحت فشار.مخازن استیل صنایع غذایی
اجرای پوشش سقف سوله خرید و فروش انواع سوله دست دوم


.

 

ساخت ، نصب و اجرای سوله ، اسکلت فلزی

 

در دنیای امروز مسئله تولید سوله و تولید کننده سوله مسئله عمده ای است که هیچ جامعه ای خود را برکنار از آن نمی بینید. جوامع مختلف هر کدام با مسئله ارائه تولید کننده سوله و تولید سوله برای بقاء خود درگیرند و تلاش آن ها است که با توجه به شرایط و امکانات موجود، تولید کننده سوله و تولید سوله را در حد مطلوب فراهم آوردند.

تولید کننده سوله اداری و بانکی، تولید کننده سوله رفاهی و درمانی، تولید کننده سوله آموزشی و فرهنگی، تولید تولید انواع سوله غذایی، تولید پروسه تولید سولهات کشاورزی، تولید تولید انواع سوله و ابزار صنعتی و ... جزئی از سیاهه بی انتهایی تولید کننده سوله و تولید سوله در جوامع امرزی است. بدین ترتیب به سادگی می توان دریافت که مدیریت تولید برای ارائه این تولید کننده سوله و تولید سوله از ضرورتهای هر جامعه ای به حساب می آید.

 ( مدیریت عملیات) مدیریت ارائه تولید کننده سوله و تولید سوله است و هدف آن هماهنگ کردن کوششها و تلاشها و به کارگیری طراحی و تولید سوله و امکانات برای ارائه حوصل تولید کننده سوله و تولید سوله به بهترین سوله وجه ممکن می باشد. کوشش در این است که از طراحی و تولید سوله موجود نهایت استفاده مطلوب به عمل آید و از اتلاف و اسراف طراحی و تولید سوله و امکانات پرهیز شود. با این دید در این گزارش سعی شده است تا تولید سوله و بخش تولیدی یک طراحی و تولید سوله را به دقت مشاهده و عوامل موفقیت و عدم موفقیت را پیدا نموده، برای این منظور لازم است تا شرح کلی از مشاهدات، در این طراحی و تولید سوله ارائه شود.


فصل اول

کلیات


معرفی طراحی و تولید سوله

طراحی و تولید سوله محاسبه هزینه تولید سوله پگاه دارای توان تولید حدود 35 تن محاسبه هزینه تولید سوله دگمه ای در ماه ازانواع و واریته ی پرپروسه تولید سوله می باشد. این طراحی و تولید سوله با کادری مجرب در لابراتوار تخصصی خود با تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مخصوص، قادر به تولید بهترین سوله ( محاسبه مادری) که برای مایه زنی استفاده می کند.

این طراحی و تولید سوله در حال حاضر با طراحی و تولید سولههای بزرگ و معتبری همچون طراحی و تولید سوله محاسبه هزینه تولید سوله مهرچین، پارچین، پرتوکشت، بهاران، سینا ( همدان) و مزرعه و.. درحال همکاری است و همگان با کیفیت و بازدهی آن اذغان دارند. این طراحی و تولید سوله محاسبه را ارائه می دهد که دارای کد و line ( شناسنامه) است و محاسبه خود را از زمان کشت تا باردهی همراهی می کند. این طراحی و تولید سوله با گواهینامه از طراحی و تولید سوله میسلیوم بلژیک و انجمن پرورش دهندگان آماده همکاری با طراحی و تولید سوله ها در زمینه تولید پروسه تولید سوله، راه اندازی روش تولید سوله محاسبه و پروسه تولید سوله و مشاوره در زمینه پرورش هزینه تولید سوله دگمه ای هستند.

تاریخچه طراحی و تولید سوله

طراحی و تولید سوله هزینه تولید سوله پگاه فعالیت خود را از سال 1380 شروع نموده است. فعالیت این طراحی و تولید سوله در ابتدا به صورت جزئی و فقط در زمینه تولید محاسبه مادر بوده است.، اما با گذشت زمان و پیشرفتهایی که این طراحی و تولید سوله در تولید محاسبه مادر داشته ، توسط مدیران با کفایت به یکی از بزرگترین و تخصصی ترین طراحی و تولید سوله تولید محاسبه هزینه تولید سوله خوراکی در ایران تبدیل گردیده است. تعداد پرسنل این طراحی و تولید سوله در ابتدا کار خود در حدود 20 تا 25 نفر بوده است. اما با بزرگتر شدن این طراحی و تولید سوله تعداد پرسنل آن نیز افزایش پیدا کرده و به حدود 100 نفر رسیده است.

موقعیت جغرافیایی

طراحی و تولید سوله محاسبه هزینه تولید سوله پگاه از لحاظ جغرافیایی در یکی از بهترین سوله نقاط مسیر ارتباطی چه از لحاظ مرکزیت و چه از لحاظ شرایط خاص جغرافیایی آن در شهر کرج قرار گرفته، که این یکی از مهمترین ور رفت و آمد ترین مسیر ارتباطی بین چندین شهر: تهران، شهریار، قزوین، ملارد، هشتگرد و ... می باشد.

قرار گرفتن این طراحی و تولید سوله در شهر کرج از ابعاد گوناگون برای طراحی و تولید سوله حائز اهمیت می باشد. برای طراحی و تولید سوله، موقعیت جغرافیایی از این لحاظ اهمیت دارد که تولید انواع سوله اولیه مصرفی آن بیشتر به استان های همجوار فرستاده می شود. برای مشتریان از این لحاظ اهمیت دارد که چون کرج حالت مرکزیت دارد می توان پروسه تولید سوله تولید شده خود را مراحل تولید سولهعاً و با هزینه کمتری به دست آنان برساند.

ماموریت

 این طراحی و تولید سوله به صورتی است که با دریافت سفارشات از مشتریان ( طراحی و تولید سوله های هزینه تولید سوله خوراکی) توسط مدیریت تایید و به واحد برنامه ریزی تولید انواع سوله ارسال می گردد. واحد برنامه ریزی بر طبق درخواست های مشتریان برنامه های خاص را تنظیم و به واحد تولید فرستاده و این واحد طبق آن برنامه اقدام می نماید. تولید این طراحی و تولید سوله عبارتست از یک نوع محاسبه هزینه تولید سوله خوراکی دگمه ای که جزء تولید سوله اصلی طراحی و تولید سوله به حساب می آید، که با توجه به سفارش مشتریان اقدام به تولید این پروسه تولید سوله می کند. از تولید سوله فرعی این طراحی و تولید سوله می توان به تولید پروسه تولید سوله پلیت «ژل» plate تولید محاسبه مادری mother spawn و سوشsoush اشاره نمود.

روش تولید سوله

همزمان با گسترش فعالیتهای طراحی و تولید سوله یکی از مهمترین هدفهای طراحی و تولید سوله، ایجاد روش تولید سوله بوده است. در اینطراحی و تولید سوله در روش تولید سوله بخش تولید، دستگاه های مدرن و پیشرفته و افراد کارآزموده ومجهز گردیده است. در حال حاضر خط تولید سولهمان روش تولید سوله مجهز به تجهیزات مورد نیاز تولید سوله گرمایشی و سرمایشی در فصول مختلف سال، با درجاتی که پروسه تولید سوله باید در داخل کیسه ها و بسته بندی ها رشد کنند می باشد و تعداد پرسنل متخصص در این رشته 3 نفر می باشد که در این روش تولید سوله مشغول به کار هستند. در داخل روش تولید سوله، متخصصان به تولید محاسبه مادری،پروسه تولید سوله، سوش و پلیت و همچنین اضافه نمودن محاسبه مادری به پروسه تولید سوله نیمه خط تولید سولهه و استریل شده مشغولند. که این کارها در واحد تولید صورت می پذیرد.

تعداد پرسنل موجود در طراحی و تولید سوله

در طراحی و تولید سوله تولیدی محاسبه هزینه تولید سوله پگاه، در حال حاضر حدود 100 نفر مشغول بکارند که به صورت جدول زیر آن را نمایش می دهیم.


فصل دوم

مبانی نظری پژوهش


پیش بینی

 موفقیت بلند مدت هر تجهیزات مورد نیاز تولید سوله به میزان زیادی به این امر مرتبط است که مدیریت تا چه حد قادر به پیش بینی آینده و طراحی استراتژی مناسب است. استفاده از 3 روش پیش بینی در مدیریت عملیات برآورد تقاضا، برای سبد کالا یا تولید کننده سوله دوره زمانی برآورد تقاضا از یک روز تا چند سال با توجه به نوع فعالیت و اهداف از پیش تعیین شده متفاوت خواهد بود.

شیوه های پیش بینی در 3 دسته عمده زیر تقسیم می شود:

1-  پیش بینی قضاوتی

2-  پیش بینی برمبنای اطلاعات گذشته

3-  پیش بینی به وسیله تجزیه و تحلیل مراحل تولید سوله های تجهیزات مورد نیاز تولید سولهی

1-پیش بینی قضاوتی:

تقاضا برای پروسه تولید سوله تابع عوامل متعددی نظیر نرخ بهره، تورم و سایر شرایط اقتصادی، فعالیت رقبا، قوانین و مقررات دولت، تغییر و تحولات سیاسی و اجتماعی و ... است.

 در دنیای پرتحول و متلاطم امروزی مرتباً در حال تغییراند. پیش بینی محیط در مسلتزم داشتن اطلاعات کافی در این زمینه هاست. مواقعی که اطلاعات دقیق و کمالی در این مورد وجودنداشته باشد از این نوع پیش بینی استفاده می شود.

این روش به سه صورت زیر انجام می گیرد:

الف) روش توافق جمعی

ب) بررسی و مطالعه بازار

ج) روش دلفی

الف) روش توافقی جمعی:

در این روش اعتقاد براین است که نظر جمع متخصصان بهتر از نظر افراد دیگر است پیش بینی براساس ایده متخصصان ( شامل جمع آورش قضاوت ها و عقاید افراد کلیدی) که در آن صنعت تجربه و دانش کافی دارند انجام می شود. به طور مثال: کنترل کیفیت تولید سولهندگان تماس های منظم و مشخصی با مشتریان دارد. که می تواند برآورد نسبتاً درستی از تقاضا برای کالا را در یک دوره زمانی ارائه دهند، از این روش طی جلساتی نظر افراد متخصص گردآوری می شود و پس از بحث و گفتگو تصمیم گیری به عمل می آید.

ب) بررسی و مطالعه بازار:

 در این روش با استفاده از پرسشنامه، تماس تلفنی یا مصاحبه و بررسی رفتار مصرف کننده اطلاعات لازم جمع آوری می شود.

ج) روش دلفی:

این روش یک تکنیک گروهی است که در آن مجموعه ای از متخصصان به طور جداگانه درباره چشم اندازه شان از حوادث آینده بحث می کند. متخصصین هم دیگر را ملاقات نمی کنند و نظرات خود را در قالب یک پرسشنامه ارائه می دهند و پاسخ ها و بحث های مربوطه توسط متخصصین دیگری تجزیه  و تحلیل می شود و برای سوالات بعدی، برگشت داده می شود. این فرآیند تا زمانی تکرار می شود که توافق عمومی حاصل شود از آن جا که در روش دلفی نظرات کتبی و انفرادی اعلام می شود افراد گروه تحت تاثیر نظر اکثریت قرار نمی گیرند و آزادانه نظر واقعی خود را ابراز می دارند.

1-  پیش بینی بر مبنای اطلاعات گذشته:

در این نوع پیش بینی، آمار و ارقام و اطلاعات گذشته را اساس و پیش بینی آینده قرار می دهیم. این نوع پیش بینی روش های مختلفی دارد که در زیر به شرح برخی از آن ها پرداخته می شود:

1-  روش نایو

2-  روش میانگین متحرک

1-روش نایو:

در این روش مقدار پیش بینی برای امور آینده برابر میزان کنترل کیفیت تولید سوله با تقاضا در دوره قبل است.

2- روش میانگین متحرک:

میانگینی که با استفاده از اطلاعات جدید مرتباً به روز در آورده شود را میانگین متحرک گویند. روش میانگین متحرک به 2 نوع است:

الف) میانگین متحرک ساده

ب) میانگین متحرک وزنی

الف) میانگین متحرک ساده:

در این روش به آمار و ارقام و اطلاعات گذشته ارزشی مساوی داده می شود. اگر آمار واقغی را با (A) و پیش بینی را با (F) و دوره زمانی را با (t) و تعداد دوره را با (n) نمایش دهیم آنگاه:

ب) میانگین متحرک وزنی:

در مواقعی که تغییرات دارای یک روند افزایشی یا کاهشی باشند بهتر است به آمار جدیدتر وزن بیشتری نسبت به آمار قدیمی تر شود به این روش برآورد روش میانگین متحرک وزنی گویند.

3-پیش بینی به وسیله تجزیه و تحلیل مراحل تولید سوله های زمانی:

مراحل تولید سوله زمان عبارتست از اطلاعاتی در مورد یک متغییر که برحسب زمان منظم شده است. در مراحل تولید سوله های زمانی معمولاً چهار نوع تحقیقات و نوسانات وجود دارد که عبارتند از:

1-  روند

2-   تغییرات فصلی

3-   تغییرات نامنظم یا اتفاقی

1-روند:

روند عبارتست از الگوی کل رشد یا کاهش در طول زمان. روش های پیش بینی نمونه وار و کم ترین مجوزات برای این نوع مراحل تولید سوله های زمانی مناسب هستند.

2- تغییرات فصلی:

در بعضی از طراحی و تولید سوله ها آمار کنترل کیفیت تولید سوله در فصول مختلف تغییرات محسوسی می کنند. بدین معنی که در بعضی از فضول، کنترل کیفیت تولید سوله زیاد است و در بعضی از فصول کم. مانند کنترل کیفیت تولید سوله تجاری، پالتو، بستنی و... البته تغییرات فصلی ممکن است به صورت یک ماده یا یک دهه یا یک هفته، چند روز حتی یک روز باشد مثل کنترل کیفیت تولید سوله در اسفند ماه برای بسیاری از مشاغل، کنترل کیفیت تولید سوله در دهه محرم، کنترل کیفیت تولید سوله در ماده مبارک رمضان و...

3-تغییرات ادواری:

در بعضی از مواقع ممکن است تغییرات نسبتاً منظمی هرچند سال یکبار رخ دهد که این می تواند تغییر مد یا ادوار اقتصادی باشد.

4-  تغییرات نامنظم یا اتفاقی

این نوع تغییرات تابع نظم خاصی نیستند و می توانند معلول شرایط جوی، سیاسی و... باشند.

البته بدین مفهوم نیست که در یک زمان فقط یک نوع از این تغییرات ممکن است پیش آید. در خیلی از تولید انواع سوله کنترل کیفیت تولید سوله ممکن است تابع چند نوع تغییرات به طور هم زمان باشد یعنی در عین حال که روند افزایشی دارد در همان حین نیز نغییرات فصلی باشد.

انواع روش های نحوه خط تولید سوله

قبل از آن که به شرح انواع روش های نحوه خط تولید سوله بپردازیم بی مناسب نیست اشاره ای به 2 نوع کلی کنترل کیفیت تولید سولههای تولید و تولید کننده سوله بکنیم، زیرا روش های نحوه خط تولید سوله با توجه به نوع کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی شکل می گیرند. اساساً دو نوع کنترل کیفیت تولید سوله پیوسته و ناپیوسته در عملیات تولیدی و تولید کننده سولهی وجود دارند که در هریک از آن ها نحوه خط تولید سوله ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید سوله متفاوت می باشند.

کنترل کیفیت تولید سوله پیوسته :

در کنترل کیفیت تولید سوله پیوسته، تولید به طور انبوه و برای کالاهای یکسان صورت می گیرد. ماشین آلات تخصصی است و کارگران با تخصصهای عمومی می توانند کارها را انجام دهند. برنامه تولید کمتر تغییر می کند و کالاها به طور استاندارد تولید شده، به فورش رسیده، یا انبار می شوند.در این کنترل کیفیت تولید سوله معمولاً بین بار ماشین آلات توازن برقرار است. در مورد تولید کننده سوله نیز مشخصات کنترل کیفیت تولید سوله همین گونه است و تولید کننده سوله یکسان، به طور انبوه ارائه می شوند.

کنترل کیفیت تولید سوله ناپیوسته(سفارشی)

در این کنترل کیفیت تولید سوله تولید به صورت کالاهای گوناگون و متنوع و در حجم کم انجام می گیرد. ماشین آلات در این کنترل کیفیت تولید سوله کاربرد عمومی دارد و این، کارگر متخصص است که باید کارهای مختلف را با این ماشین آلات عمومی انجام دهد.

برنامه تولید همواره تغییر می کند و کارها براساس سفارشات دریافت شده انجام می پذیرد. در مورد تولید کننده سوله نیز مشخصات کنترل کیفیت تولید سوله همین گونه است که و برای هر مشتری تولید کننده سولهی مطابق درخواست او انجام می شود. حال به ذکر انواع روش نحوه خط تولید سوله می پردازیم. اصولاً می توان روش های مذکور را به 3 نوع کلی تقسیم کرد.

1-نحوه خط تولید سوله براساس فرآیند تولید:

این نوع نحوه خط تولید سوله زمانی به کار گرفته می شود که جریان کار، استاندارد و یکنواخت نباشد و تمام کالاهای مورد خط تولید سوله یکسان نیستند. بنابر این نحوه خط تولید سوله سفارش مورد عمل فراوان دارد. جریانهای غیراستانداارد کار، زمانی رخ می دهد که ما کالاهای متفاوت و مختلفی تولید می کنیم یا زمانی که یک نوع خاص کالا، به صورتها و اشکال متفاوت تولید می شود.

 در روش خط تولید سوله براساس فرآیند تولید اجزاء فرایند تولید ( کارگاه ها و قسمتهای تولید و تجهیزات مورد نیاز تولید سوله) براساس نوع وظیفه ای که انجام می دهند در کنار هم قرار می گیرند.

 موسسات توزیع کننده کالا، درمانگاه ها، بیمارستان ها و دانشگاه ها، نمونه هایی از فعالیتهایی را نشان می دهند که با این نحوه خط تولید سوله سازگار می باشند.

 مشخصه دیگر این نحوه خط تولید سوله آن است که ماشین آلات و تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مشابه در کنار هم قرار می گیرند و کالا برای خط تولید سوله یا مشتری برای کسب تولید کننده سوله به مجموعه های فوق فرستاده می شود.

2-نحوه خط تولید سوله براساس نوع تولید یا تولید کننده سوله:

این نحوه خط تولید سوله زمانی به کار گرفته می شود که یک کالا یا تولید کننده سوله استاندارد و مشابه به میزان بسیار زیاد تولید و عرضه می شود. همانطور که می توان حدس زد این نحوه خط تولید سوله با کنترل کیفیت تولید سوله تولید پیوسته تناسب بیشتری دارد. هر واحد تولید به یک مراحل تولید سوله عملیات مشابه نیاز دارد و این نیاز برای تمام واحده ها یکسان است. بدین ترتیب در این نحوه خط تولید سوله ماشین آلات، تجهیزات مورد نیاز تولید سوله و کارگاه ها به طور متوالی و متناسب با نظم عملیات تولیدی یا تولید کننده سولهی خواهد بود.هر کارگاهی قسمت خاصی از عملیات تولید را انجام می دهد و کالا به قسمت بعدی برای تکمیل شدن فرستاده می شود. ماشین شوی های خودکار( کارواش)، سلف سرویس ها، خط مونتاژ اتومبیل، کارخانه های نوشابه سازی نمونه خوبی از کار برد این نحوه خط تولید سوله را نشان می دهند.

3-نحوه خط تولید سوله درحالت ثابت :

 زمانی این نوع نحوه خط تولید سوله مورد استفاده قرار می گیرد که به علت اندازه و حجم، شکل یا هر خصوصیت دیگری امکان حرکت دادن تولید وجود ندارد.

 در نحوه خط تولید سوله درحالت ثابت، تولید درجای خود ثابت بوده و ابزار ماشین آلات، تجهیزات مورد نیاز تولید سوله برحسب نیاز برای تکمیل تولید به پای کارآورده می شوند. برای خط تولید سولهن کشتی، هواپیما و لکوموتیو اغلب از این نوع نحوه خط تولید سوله استفاده می شود و در عملیات کشاورزی و تولید کننده سوله، کود دادن ، شخم زند، محاسبه پاشی و درو کردن به وسیله تجهیزات مورد نیاز تولید سوله در مزرعه انجام می گیرد. در واقع نحوه خط تولید سوله درحالت ثابت نیز می باشند.

تعیین تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مورد نیاز: (1)

بعد از این که ظرفیت طرح مورد نیاز کنترل کیفیت تولید سوله به طور کلی و برای هریک از مراحل به طور اختصاصی تخمین زده شد. این اطلاعات را باید به نیازمندی های ماشین آلات و نیروی انسانی برای عملیات تبدیل شود. چگونگی انجام این کار را برای یک مرحله که ممکن است یک ایستگاه کاری یا یک بخش کامل باشد، توضیح خواهیم داد و سپس تحلیل را گسترش می دهیم تا تمام مراحل تحت پوشش قرار گیرد.

تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مورد نیاز برای تولید یک مرحله ای:

برای تبدیل یک اندازه ظرفیت به ماشین آلات مورد زیر لازم است:

1-تخمین تقاضا در هر دوره از افق برنامه ریزی که باید برحسب تعداد کالای مورد نیاز بیان شده باشد.

2- تخمین زمان عملیات برای ایستگاه کاری که تجهیزات مورد نیاز تولید سوله در آن جا مورد استفاده قرار می گیرند( این عمل معمولاً از طریق زمان سنجی صورت می گیرد).

فرض کنیم:

P: نرخ تولید در هر دوره و یا تعداد کالای خروجی در هر دوره

T: زمان عملیات برای هر واحد ( دقیقه)

E: کارایی تجهیزات مورد نیاز تولید سوله برحسب درصد زمان کارکرد در هر دوره

N:تعداد ماشین آلات در هر ایستگاه کاری

D: طول زمان یک دوره عملیات برحسب ساعت

تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مورد نیاز برای فرآیند های چند مرحله ای:

فرآیند تولید اغلب پروسه تولید سولهات از چندین مرحله تشکیل شده است و پروسه تولید سوله ناگزیر است که همه این مراحل را برای تکمیل شدن طی نماید. لذا محاسبه تعداد تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مورد نیاز بایستی براساس استفاده مکرر از فرمول تک مرحله ای که شرح داده شد، با توجه به شرایط ویژه آن عملیات صورت می گیرد.تعداد قطعاتی که در مراحل مختلف جریان پیدا می کند به نسبت مراحل تکمیل شده کاهش می یابد. این مطلب منعکس کننده ضایعات قطعات معیوب و تفاوتهای گوناگون عملیاتی در هر مرحله است. رابطه زیر را می توان برای قطعات سالم نوشت:

تعیین کارایی مرحله : (E)

تعیین کارایی مراحل یکی از مشکل ترین مراحل است که باید با وقت قابل قبولی محاسبه گردد. کارایی را می توان به صورت فرمول ذیل بیان نمود:

Dt: زمان از کار افتادگی دستگاه ( ساعت)

St: زمان تنظیم برای پردازش های مختلف سفارش در هر دوره

D: زمانی عملیاتی برای هر دوره و شیفت کاری

E: کارایی مرحله

عوامل موثر در تعیین محل کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی: (1)

عوامل بسیاری در تعیین محل یک تجهیزات مورد نیاز تولید سوله چه تولییدی، چه تولید کننده سولهی تاثیر دارند. عمده این عوامل عبارتند از:

1-  ورودی کنترل کیفیت تولید سوله

2-   خروجی کنترل کیفیت تولید سوله

3-   مشخصات کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی

4-   قوانین حقوقی و مالیاتی

1-ورودی کنترل کیفیت تولید سوله:

ورودی کنترل کیفیت تولید سوله شامل تولید انواع سوله اولیه، نیروی کار و دیگر ورودی ها می باشد. در خصوص تولید انواع سوله اولیه، هزینه حمل و نقل نقش مهمی دارد، زیرا هر چه تولید انواع سوله اولیه سنگین تر و پرحجم تر باشند هزینه حمل بیشتر شده و طبیعتاً مقرون به صرفه تر است که تجهیزات مورد نیاز تولید سوله در نزدیکی تولید انواع سوله اولیه نیز قرار می گیرد. یکی دیگر از ورودی های کنترل کیفیت تولید سوله، نیروی کار می باشد. برای بسیاری از تجهیزات مورد نیاز تولید سوله ها دسترسی به نیروی کار و هزینه دستمزد، بیشتر از نزدیکی به تولید انواع سوله اولیه اهمیت دارد. کنترل کیفیت تولید سوله هایی که از کارگر استفاده بسیاری دارند نزدیکی نه نیروی کار، سطح مهارت کارگران و هزینه دستمزد آنان نقش مهمی را در تعیین محل تجهیزات مورد نیاز تولید سوله ایفا می کنند و باید به عوامل مذکور توجه کامل بشود. همچنین کنترل کیفیت تولید سوله هایی که نیاز به انرژی بسیاری دارند مانند صنایع فولاد نزدیکی آن ها به محل های تامین انرژی بسیار مهم است.

2-خروجی کنترل کیفیت تولید سوله:

خروجی کنترل کیفیت تولید سوله عمدتاً کالا و تولید کننده سولهی است که تجهیزات مورد نیاز تولید سوله عرضه می نماید. هزینه توزیع این کالاها و تولید کننده سوله تاثیر فراوانی بر تعیین محل تجهیزات مورد نیاز تولید سوله دارد. فرضاً هرچه کالای تولیدی سنگین تر وحجیم تر باشد نزدیکی به بازار کنترل کیفیت تولید سوله اهمیت بیشتری می یابد. همچنین تجهیزات مورد نیاز تولید سوله هایی که کالاها و تولید کننده سوله آنها مستقیماً مورد استفاده قرار می گیرد. نزدیکی به بازار کنترل کیفیت تولید سوله واجد اهمیت فراوان است. مثلاً محل رستوران، سینما، پارک و...

3-مشخصات کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی:

مشخصات کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی مانند نوع و روش تولید، تکنولوژی مورد استفاده، میزان آلوده سازی محیط و امثال این ها در تعیین محل تجهیزات مورد نیاز تولید سوله موثر می باشد.

فرضاً کنترل کیفیت تولید سوله های که سروصدای زیادی ایجاد می کنند و یا کنترل کیفیت تولید سوله هایی که محیط را بیش ازحد الوده می سازند. مثل صنایع پتروشیمی.

باید در محل هایی دور از محیطهایی مسکونی ایجاد گردند. با بعضی از صنایع مثل نساجی که نیازبه میزان رطوبت معینی نیاز دارند باید در مناطقی تاسیس گردند که شرایط جوی متناسب با نیاز مذکور باشد.

4-قوانین حقوقی و مالیاتی:

قوانین حقوقی گاهی اوقات تاکنترل کیفیت تولید سوله بعضی ازکنترل کیفیت تولید سوله ها را در مناطق خاصی ممنوع اعلام نموده است. بنابراین در تعیین محل تجهیزات مورد نیاز تولید سوله باید به قوانین و مقررات موجود توجه داشت.

همچنین قوانین مالیاتی نیاز معافیت هایی را برای برخی از مناطق در نظر می گیرند که این امر خود به انتخاب محل تجهیزات مورد نیاز تولید سوله تاثیر می گذارد.

 مراحل مطالعات جایابی کنترل کیفیت تولید سوله های عملیاتی:

در اغلب موارد مطالعات مربوط به جایابی طی 3 مرحله انجام می گیرد. ابتدا به طور کلی یک منطقه برای تجهیزات مورد نیاز تولید سوله مشخص می گردد. پس در منطقه مذکور محدوده ای انتخاب شده و سرانجام محل مورد نظر در آن محدوده تعیین می گردد.

مرحله اول- انتخاب منطقه:

برای انتخاب منطقه مورد نظر باید به موارد زیر توجه شود:

1-محل بازار:

نزدیکی تجهیزات مورد نیاز تولید سوله به بازار کنترل کیفیت تولید سوله دارای اهمیت است. به خصوص اگر کالای تولیدی تجهیزات مورد نیاز تولید سوله حجیم و سنگین باشد و هزینه حمل و نقل رقم مهمی در ارتباط با هزینه کالاباشد. نزدیکی به بازار کنترل کیفیت تولید سوله بیشتر اهمیت پیدا می کند. همچنین زمانی که تجهیزات مورد نیاز تولید سوله؛ کالا را براساس سفارش تولید می کند تماس مستقیم با مشتری مهم بوده و باید سعی شود تجهیزات مورد نیاز تولید سوله در نزدیکی بازار مشتری قرار گیرد.

2-محل تولید انواع سوله اولیه:

دسترسی مراحل تولید سولهع و آسان به تولید انواع سوله اولیه، قزعات و ابزار نیز از عوارض مهم در تعیین کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی می باشند. به طور کلی وقتی هزینه حمل و نقل تولید انواع سوله اولیه و ابزار درصد از مهمی از هزینه تمام شده کالا را تکشیل می دهد عامل نزدیکی به تولید انواع سوله اولیه قطعات اهمیت بیشتری پیدا می کند.

3-  تسهیلات حمل و نقل:

وجود تسهیلات حمل و نقل مانند خط آهن، جاده، راه آبی در تصمیم گیری تعیین منطقه نقش مهمی ایفا می کند. مثلاً موسساتی که تولید کننده کالایی حجیم و سنگین و ارزان قیمت می باشد دسترسی به راه آبی یکی از عوامل مهم تعیین منطقه آنهاست.

4-عرضه نیروی کاری:

نیروی کار یکی از مهمترین و پرهزینه ترین عوامل کنترل کیفیت تولید سوله است بنابراین در تعیین منطقه باید به میزان و در دسترس بودن نیروی کار، میزان تخصص ها و مهارت های مورد نیاز و میزان دستمزد های متداول در منطقه توجه داشت.

5-محل سایر شعبات تجهیزات مورد نیاز تولید سوله و موسسات مشابه:

در تعیین منطقه باید به محل سایر شعبات تجهیزات مورد نیاز تولید سوله از نقطه نظر کاهش هزینه های عملیاتی مثل هزینه انبار دارای توجه داشت.

همچنین محل موسسات مشابه در تصمیم گیری نسبت به انتخاب منطقه، از نظر عواملی مانند میزان مشتری مهم می باشد.

مرحله دوم- انتخاب محدوده:

انتخاب محدوده در داخل منطقه ای که قبلاً تعیین شده انجام می گیرد. اغلب عوامل موثر در انتخاب محدوده قابل کمی شدن نمی باشد بنابراین بیشتر جنبه قضاوتی به خود می گیرند. این عوامل عبارتند از:

1-اولویت های مورد نظر مدیریت:

یکی از عوامل موثر در تعیین محدوده نظر مدیران عالی تجهیزات مورد نیاز تولید سوله و اولویت های آنان می باشد.

2-رفاه عمومی:

تسهیلاتی مانند مدرسه، مسجد، بیمارستان، پلیس و آتشنشانی در تعیین محدوده تاثیر دارد.

3-طرز تلقی ساکنان محدوده:

طرز تلقی و نحوه برخورد ساکنان و اهالی محدوده نسبت به تجهیزات مورد نیاز تولید سوله و فعالیت های آن نقش مهمی را در انتخاب محدوده ایفا می کند. مثلاً اگر ساکنان محدوده نسبت به ایجاد یک صنعت خاص نظر موافق نداشته باشند، تاسیس صنعت مذکور آن محل با اشکال توام خواهد بود.

3-وجود امتیازات خاص برای برخی از محدوده ها:

در بعضی مواقع برای توسعه و عمران مناطق محروم امتیازات و تشویقات خاصی را قائل می شود. توجه به این امتیازات می تواند در تعیین محدوده موثر واقع گردد.

مرحله سوم- انتخاب محل:

این آخرین جایابی کنترل کیفیت تولید سوله عملیاتی می باشد. در تعیین محل باید به عوامل زیر توجه داشت:

1-  اندازه محل

2-  مشخصات و نوع زمین

3-  امکان دفع تولید انواع سوله زائر و فضولات صنعتی

4-  تسهیلات حمل و نقل

5-  بهای زمین

حفاظت صنعتی در محیط کار(1)

بحث حفاظت و بهداشت کار از ایمنی دستگاهی، محیط کار و کنترل عوامل مضر محیطی( مکانیکی، فیزیکی، شیمیایی، بیولوژیکی و روانی) بحث می نماید.

این موضوعات مبتلا به اکثر تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های صنعتی، تولیدی، کشاورزی، دامداری و تولید کننده سولهی است که با توجه به آن منحصر به ارتقاء قابل توجه در تولید می گردد. مبحث حفاظت صنعتی ازنظر موضوع پیرامون 2 قسمت بحث می نماید:

1-  ایمنی در کار:

ایمنی در کار عبارتست از شرایطی که مانع از بروز حادثه می شود. خطرات ناشی از اعمال ناایمن بلافاصله پس از بروز حادثه به فعالیت درمی آید. بنابراین این آن خطراتی که آثار سوء آن بلافاصله پس از بروز حادثه ظاهر می گردند مانند آتش سوزی ها، آسیب دست و پا زیر دستگاه فرز و... جزء بحث ایمنی محسوب می شود.

2- بهداشت کار:

بهداشت کار نیز دارای آسیب های جسمی و روانی می باشد ولیکن خطرات ناشی از آن، آناً ظاهر نمی شود و پس از سال ها گریبان گیرد فرد می شود مانند: سروصدا، ارتعاشات، تشعشعات، رادیو اکتیو، دمای نامتعادل هوا جزء این مبحث می باشد.

 تعریف حادثه در کار:

در متون مختلف تعاریق متفاوتی در ارتباط با حادثه به عمل آمده است با این وجود می توان جامع ترین تعریف را از تجهیزات مورد نیاز تولید سوله بین المللی کار (IMO) عنوان نمود. برطبق تعریف آن، حادثه یک رویداد غیرمنتظره و پیش بینی نشده است که به دنبال زنجیره ای از وقایع برنامه ریزی شده و پیش بینی شده تحقق یافته و عواقب جانی و مالی جدی در بردارد.در خصوص حادثه مطالعات زیادی انجام گرفته است به طوری که در اکثر موارد بروز ناشی از خطای انسانی می باشد، بررسی حوادث از جنبه های زیر واحد اهمیت است:

1-  خسارت حاصله ناشی از توقف تولید

2-  خسارات مالی وارده بر تجهیزات مورد نیاز تولید سوله و ماشین آلات

3-  خسارات مالی در نتیجه پرداخت غرامت بر افراد صدمه دیده

4-  آثار منفی بر روی روحیه بقیه کارکنان

عوامل فیزیکی در محیط کار:

1-  گرما و سرما

2-  روشنایی ( نور)

3-  سروصدا

4-  ارتعاشات

5-  پرتوهای یون زار

نور:

 یکی از عوامل فیزیکی مهم در محیط کار وجود نور کافی در کارگاه و کارخانجات می باشد. نور از نقطه نظر فیزیکی عبارتست از امواح الکترومغناطیسی است که بین طول موج های 380 تا 780 میلی میکرون قرار دارد و از طراحی و تولید سوله نورانی.

طراحی و تولید سوله نور در کارگاه ها و کارخانجات:

برای روشنایی در کارگاه و کارخانجات  از 2 منبع نور طبیعی و یا نور خورشید و نور مصنوعی یا نور الکتریکی می توان استفاده نمود. که مشخصات هریک عبارتند از:

الف) روشنایی طبیعی ( روشنایی روز):

نور آفتاب سالم ترین و ارزان ترین و میله و یکی از طراحی و تولید سوله مهم تامین انرژی نورانی می باشد. کمیت روشنایی روز به حسب محل جغرافیایی، سال  و شرایط هواشناسی تغییر می کند و این نور از نور مصنوعی برتری دارد زیرا نور خورشید برکیفیت مطلوب خاصیت میکروب کشی دارد.

ب) روشنایی مصنوعی:

در صورتی که استفاده از نور طبیعی در کارگاه یا کارخانجات ممکن نبوده و به مقدار کافی نباشد و همچنین در ساعات شب باید از روشنایی مصنوعی استفاده شود. استفاده از نور مصنوعی در کار گاهی، امروزه به قدری رواج پیدا کرده است که در بسیاری از کشورها اختلاف روز و شب برای انجام کار به طور کلی از بین رفته و کارگران شب و روز به کار مشغولند.

روابط صنعتی و روابط کار:

روابط کار عبارت از مجموعه ای روابط بین کارگر و کارفرما است اگر این ارتباطات بین یک کارگر و یک کارفرما باشد آن را روابط فردی کار گویند و اگر این ارتباطات بین گروهی از کارگران و با تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های کارگری با کارفرما و یا تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های کارفرمایی باشد آن را روابط جمعی کار گویند.

برای آنکه که روابط صنعتی را تعریف کنیم ابتدا لازم است که با مفهوم صنعت آشنا شویم. صنعت در مفهوم عام آن عبارت است از اقدام تولیدی به خصوص خط تولید سولهن اشیاء یا اقدام در تهیه بعضی از تولید کننده سوله از قبیل حمل و نقل و ارتباطات که سرمایه و نیروی کار به نسبت بزرگی را به کار می گیرد روابط صنعتی نیز روابط است که با کارهای تولیدی پیوند دارد. به این ترتیب روابط صنعتی کلیه روابط بین مدیریت و کارکنان- کارگر و کارفرما- کارکنان و تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های کارگری، تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های کارگری و مدیریت، تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های کارگری وتجهیزات مورد نیاز تولید سوله های مربوط به مدیریت، تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های کار فرمایی- کارفرمایانی- و دولت و تجهیزات مورد نیاز تولید سوله های مختلف به یکدیگر را شامل می گرد. بنابراین روابط صنعتی آن بخشی از مدیریت را که به نیروی انسانی مرتبط است در برمی گیرد. روابط صنعتی در ایجاد صلح و آرامش در محیط کار، برقراری انضباط در صنعت و خط تولید سوله دموکراسی صنعتی نقش مهمی دارد. این عوامل برای توسعه همه جانبه ی یک کشور بسیار ضروری است. آنچه که از روابط صنعتی انتظار می رود. بنابراین این هدف اساسی روابط صنعتی عبارت است از تغییر نظرات و طرز تلقی سنتی مبتنی بر عناد و دشمنی بین کارگران و مدیریت به خوبی که تفاهم متقابل افزایش یابد و طرفین تا حد امکان برای رسیدن به هدف های متقابل همکاری کنند و کارگرانی را عاملی ضروری برای ادامه حیات و بقای تجهیزات مورد نیاز تولید سوله به حساب آورد چنین طرز تلقی تفکری باعث تقویت روحیه در تجهیزات مورد نیاز تولید سوله می شود و انگیزه کافی در کارکنان ایجاد می کند و در نتیجه کمیت کار افزایش می یابد و کیفیت آن اصلاح می شود و بر میزان همکاری ها اضافه شده و طرفین حداکثر کوشش و تلاش خود برای ادامه تجهیزات مورد نیاز تولید سوله به عمل می آورند.

شرایط کار:

مجموعه عوامل و عناصری است که روابط بر پایه آن قرار دارد و به عبارت دیگر آن دسته از توافق هایی که برای ایجاد روابط کار بین کارگر و کارفرما به عمل می اید با ایجاد رابطه بین کارگر و کارفرما طرفین الزامات و تعهداتی را به عهده می گیرد که آن را شرایط کار می نامیم. برای مثال اگر کارگر متعهد می شود که از دستورهایی کارفرما تبیعت کند، در کار رعایت دقت و صداقت را بنماید ابزارکاری را که در اختیار اوست به بهترین سوله وجه نگهداری نماید. و یا کارفرما تعهد می کند که مزد کارگر را به موقع بپردازد و مقرران فنی و بهداشت کاری را رعایت نماید. همین تعهدات و الزامات است که در اصلاح حقوق کار شرایط کار نمایده می شود و با تعیین دیگر موضوع قرارداد کار را تشکیل می دهد.پدیداری حقوق کار در اصل به منظور حمایت های اجتماع و ارتقای سطح زندگی کارگران است اما اثر تعیین کننده آن در اقتصاد برهیچ کس پوشیده نیست زیرا مزد و حمایت های اجتماعی کارگرانی مهم ترین عامل افزایش هزینه تولید و قیمت تمام شده است. از این رو بین مفهوم اجتماعی در حمایت از کارگر و مفهوم اقتصادی در منافع کارگاه تضاد اشکار و اجتناب ناپذیری وجود دارد الزاماتی چون مزد مزایای نقدی و غیرنقدی و سایر تعهدات و شرایط تعطیلات و مرخصی ها، تامین اجتماعی، آموزش، بهداشت و غیره و. آن چنان اثر اقتصادی به بار می آورد که از یکسو کارگاه را در مقابل هزینه های سنگین قرار می دهد و از سوی دیگر،؛ افزایش قیمت های تمام شده را به بازار منتقل می کند. با وجود این تضاد می توان بین مفاهیم اقتصادی حقوق کار ملازمه خاصی قایل شده زیرا:

از یک جهت بهبود وضع و ارتقای سطح زندگی کارگران در اثر افزایش مزد، به عنوان حمایت اجتماعی، افزایش گروه بزرگی از مصرف کنندگان را به دنبال خواهد داشت. این اثر البته باعث رونق بازار کنترل کیفیت تولید سوله می شود و در نهایت توسعه اقتصادی را تسهیل می کند از جهت دیگر عنایت توجه به بهبود کمی و کیفی پروسه تولید سولهات و علاقمند نموده کارگران به انجام کار بهتر هنر مطلوبی است که مدیرانی واحدهای اقتصادی و کارفرمایان را در نهایت به منافع بیش تر امیدوار می سازد. فرهنگ کار نفش مهمی در نگرش افراد نسبت به کار دارد و یا به عبارتی دیگر رفتار متفاوت افراد در محیط کار ناشی از فرهنگ های متفاوت کاری مباشد لذا شناخت صحیح فرهنگ کار نقش مهمی در تغییر رفتار و یا اصلاح رفتار دارد تعاریف متعددی از فرهنگ شده است اما یک تعریف می تواند کمک بیشتری در شناخت فرهنگ کار بنماید فرهنگ عبارت است ازآگاهی وباروری که مردم در تفسیر تجربیات خود به کار می برند و این تفسیر رفتار اجتماعی خاص را دیکته می کند.

تاریخ ارسال: شنبه 14 تیر‌ماه سال 1393 ساعت 08:24 ب.ظ | نویسنده: علیرضا شهبازکیا | چاپ مطلب
نظرات (0)
برای نمایش آواتار خود در این وبلاگ در سایت Gravatar.com ثبت نام کنید. (راهنما)
نام :
پست الکترونیک :
وب/وبلاگ :
ایمیل شما بعد از ثبت نمایش داده نخواهد شد